UNICEF apeluje o 1,6 mld dolarów na pomoc dzieciom poszkodowanym na skutek pandemii COVID-19

UNICEF apeluje o 1,6 mld dolarów na pomoc dzieciom poszkodowanym na skutek pandemii COVID-19

UNICEF apeluje o 1,6 mld dolarów na pomoc dzieciom poszkodowanym na skutek pandemii COVID-19

W marcu br. organizacja zaapelowała o 651 mln dolarów na pomoc w walce z koronawirusem. Kraje rozwijające się zaczynają teraz odczuwać katastrofalne skutki społeczno-ekonomiczne pandemii COVID-19. Potrzeby są coraz większe. UNICEF zdecydował się zatem podwyższyć apel o miliard dolarów.

Epidemia trwa już pięć miesięcy. Koszty produktów i dostawy rosną w zastraszającym tempie. Bez pomocy, zdrowie i życie dzieci jest zagrożone. UNICEF apeluje o 1,6 mld dolarów, aby nieść wsparcie humanitarne dla najmłodszych i ich rodzin poszkodowanych na skutek koronawirusa.

Pandemia COVID-19 jest kryzysem dotyczącym zdrowia publicznego, który szybko może się stać kryzysem praw dziecka, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Szkoły są zamknięte, rodzice nie mają pracy, a całe rodziny są coraz bardziej obciążone. Możemy sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał świat po pandemii. Fundusze, o które prosimy, pozwolą nam zareagować na kryzys, wyjść z niego i ochronić dzieci przed następstwami, dodaje Henrietta Fore.   

Dostęp do podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna i rutynowe szczepienia, już został ograniczony dla setek milionów dzieci. To może doprowadzić do znacznego wzrostu liczby zgonów wśród najmłodszych. Tymczasem, zdrowie psychiczne i psychospołeczne skutki ograniczeń w przemieszczaniu się, zamykania szkół i izolacji prawdopodobnie nasilą już i tak wysoki poziom stresu, szczególnie u dzieci.

W związku z COVID-19, w 132 krajach na świecie wprowadzono różne formy ograniczenia w przemieszczaniu. Według analizy UNICEF, mieszka w nich około 77% wszystkich dzieci poniżej 18. roku życia.

Ryzyko przemocy i znęcania się nad dziećmi rośnie w warunkach ograniczonego przemieszczania się i spowolnienia gospodarczego. Z kolei dziewczęta i kobiety są bardziej narażone na przemoc seksualną. W wielu przypadkach, dzieci uchodźców, migrantów i przesiedleńców mają ograniczony dostęp do usług, ochrony oraz są ofiarami dyskryminacji i ksenofobii.

Widzieliśmy, jakie skutki wywołuje pandemia w krajach z rozwiniętym systemem opieki medycznej. Teraz martwimy się, co się stanie w krajach, gdzie system zdrowia jest na bardzo słabym poziomie, a zasoby są ograniczone, mówi Dyrektor Generalna UNICEF.

UNICEF koncentruje się na działaniach w krajach dotkniętych pandemią, w których już wcześniej występował kryzys humanitarny. Organizacja zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa, ale też łagodzi jego skutki uboczne, takie jak ograniczony dostęp do opieki medycznej, wody, sanitariatów, edukacji czy ochrony.

Do tej pory UNICEF zebrał 215 mln dolarów na wsparcie walki z koronawirusem. Organizacja także w Polsce prowadzi zbiórkę na ten cel. Każdy może wesprzeć akcję, przekazując darowiznę jednorazowo lub miesięcznie poprzez stronę unicef.pl/koronawirus. Kampanię wspiera Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Od początku pandemii, UNICEF:

  • dotarł do niemal 1,7 mld ludzi z informacją na temat COVID-19 oraz prawidłowych praktyk higienicznych;

  • dostarczył wodę oraz środki sanitarne dla ponad 12 mln ludzi;

  • dostarczył łącznie do 52 krajów ponad 6,6 mln rękawiczek, 1,3 mln masek chirurgicznych, 428 tysięcy respiratorów N95, 291 tysięcy fartuchów, 13 tysięcy gogli, 63 500 przyłbic, 200 aparatów tlenowych i 34 500 testów diagnostycznych na COVID-19;

  • objął 80 mln dzieci edukacją zdalną lub dostarczył im materiały do samodzielnej nauki;

  • w ośrodkach medycznych wspieranych przez organizację, objął ponad 10,9 mln kobiet i dzieci podstawową opieką medyczną;

  • udzielił wsparcia psychologicznego ponad 830 tysiącom dzieci, rodziców i opiekunów.

Zdjęcia: © UNICEF/Simons

<< Wróć do poprzedniej strony

Wpłacając, pomagasz dzieciom dotkniętym koronawirusem COVID-19
pomagam