Koronawirus (COVID-19)

COVID-19 w Jemenie: Dzień z życia Muny

swiat
© UNICEF/Mahmood770261804

W obozie Al Sha’ab w Adenie, 10-letnia Muna pokazuje światu, jak stara się chronić przed koronawirusem.

10-letnia Muna Zayed jest jedną z 1,7 miliona przesiedlonych wewnętrznie dzieci w Jemenie - kraju dotkniętym jednym z największych kryzysów humanitarnych na świecie. Sytuacja w Jemenie jest krytyczna, a potrzeba zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa, pilna.

Muna zamieszkała wraz ze swoją rodziną w obozie w Al Sha’ab w Adenie, w południowej części kraju, po tym, jak walki zbrojne zmusiły ich do opuszczenia domu w Taiz. Szkoła Muny jest zamknięta z powodu pandemii. Dziewczynka chce pokazać światu, jak wygląda jej dzień.

Dziennik Muny

Jak Muna i jej rodzina chronią się przed COVID-19?

© UNICEF/Mahmood770261804

Muna idzie wraz ze swoją koleżanką do największego w obozie zbiornika z wodą, aby zaczerpnąć czystą wodę do mycia i gotowania.

© UNICEF/Mahmood770261804

Po drodze zatrzymują się przy głównych łazienkach w obozie, aby Muna mogła umyć buzię. Dziewczynka mówi, że mieszkańcy starają się utrzymać łazienki w czystości, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

© UNICEF/Mahmood770261804

Muna mówi, że stara się chodzić po wodę, kiedy nie ma tłumu, aby zmniejszyć możliwość zakażenia się COVID-19. „Mam nadzieję, że koronawirus nigdy do nas nie przyjdzie.”

© UNICEF/Mahmood770261804

Kuzyn Muny przynosi trochę warzyw do jej domu. Muna uważnie je myje i kroi przed ugotowaniem.

© UNICEF/Mahmood770261804

Pomaga matce przygotować obiad. „Cieszę się, że mogę być ze swoją rodziną.”

© UNICEF/Mahmood770261804

Muna mówi, że wie, jak istotne w zwalczaniu COVID-19 jest regularne mycie rąk. Mieszkańcy obozu nie zawsze mają dostęp do mydła, jednak wciąż starają się myć ręce bardzo dokładnie.

UNICEF w całym Jemenie zwiększa liczbę programów pomocowych na rzecz walki z wirusem, zapewnia czystą wodę dla potrzebujących społeczności i dystrybuuje zestawy higieniczne, zawierające mydło, ręczniki, wiadra i kanistry, aby pozwolić przesiedlanym rodzinom ochronić się przed COVID-19.

W Jemenie, UNICEF i partnerzy, poprzez wizyty domowe, dotarli również do ponad pół miliona osób z informacjami na temat zachowania dystansu społecznego. Ponadto, chcą zwrócić uwagę tysięcy pracowników medycznych na kwestie związane z COVID-19.

Wpłacając, pomagasz dzieciom dotkniętym koronawirusem COVID-19
pomagam