Koronawirus (COVID-19)

Dzieci uchodźców Rohingja walczą z COVID-19, za każdym razem, kiedy myją ręce

swiat
© UNICEF/Himu

KOKS BADŹAR, Bangladesz - Na całym świecie podejmowane są liczne działania, aby spowolnić rozprzestrzenianie się choroby spowodowanej koronawirusem i zapewnić bezpieczeństwo najbardziej narażonym. Jednym z działań jest zachowanie odpowiedniego dystansu w kontakcie z innymi osobami.

Jednak dla ponad 850 tys. uchodźców Rohingja* z Mjanmy (Birmy), żyjących w największym na świecie obozie dla uchodźców Koks Badźar, łatwiej jest to powiedzieć, niż utrzymywać dystans od innych członków społeczności. W obozie jest bardzo ciasno. Wielu uchodźców mieszka w domkach z bambusa i brezentu, gdzie istnieje wysokie, realne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Nie oznacza to, że nie istnieją środki ostrożności, które mieszkańcy Koks Badźar mogliby zastosować, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na COVID-19. Wiele dzieci już wykonuje jedną z kluczowych czynności mogących je ochronić przed zakażeniem: myją ręce dokładnie i regularnie.

© UNICEF/Himu

Dwa i pół roku temu dzieci Rohingja, przybywając do obozów, nie miały w ogóle lub w niewielkim stopniu dostępu do wody i urządzeń sanitarnych. UNICEF wraz z partnerami szybko przystąpił do zapewnienia podstawowego dostępu do urządzeń wodnych i sanitarnych (WASH), pomagając tym samym ograniczyć ryzyko wybuchu poważnej choroby.

Ponadto do końca 2019 r. UNICEF utworzył około 2 500 centrów edukacyjnych. Każde z nich zostało wyposażone w stanowisko do mycia rąk z mydłem i bieżącą czystą wodą. Stworzenie ośrodków edukacji umożliwiło również dotarcie do setek tysięcy dzieci Rohingja z lekcjami o zdrowiu i higienie - w tym z zajęciami o tym jak prawidłowo myć ręce.

Mimo że centra edukacyjne zostały obecnie tymczasowo zamknięte, UNICEF nadal dystrybuuje niezbędne produkty w ramach programu WASH, zapewniając czystą wodę i mydło dla około 240 tys. uchodźców Rohingja, z których ponad połowa to dzieci.

Nowe zagrożenie wymaga podobnej reakcji

Zasady higieny, których nauczyły się dzieci, stały się w czasie zamknięcia centrów edukacyjnych jeszcze bardziej istotne.

Chociaż najmłodsi nie mogą obecnie uczestniczyć w zajęciach w centrach edukacyjnych, techniki, których nauczyły się do tej pory od nauczycieli, będą odgrywać kluczową rolę w ochronie członków ich rodzin.

Jedną z nauczycielek, które uczą dzieci jak poprawnie myć ręce jest Nazum.

„Odkąd 18 miesięcy temu zostałam nauczycielką, każdego dnia przypominam moim uczniom o myciu rąk przy pomocy wody i mydła” - mówi z uśmiechem - „Stało się to ich codzienną rutyną”.

„Mówię dzieciom, aby dbały o czystość rąk i aby członkowie ich rodzin zawsze używali mydła oraz wody. Wiedzą, że jeśli będą mieć czyste ręce, tak łatwo nie zachorują.”

© UNICEF/Himu

Nazum tłumaczy, że zachęcanie dzieci do przeprowadzania pokazów mycia rąk w ośrodkach edukacyjnych dało im poczucie odpowiedzialności i pewności siebie. Jest to rola, którą chętnie przyjęła dziewięcioletnia Ashrafa. Mówi, że rozumie znaczenie mycia rąk i bardzo to lubi.

„Mycie rąk jest całkiem zabawne”, mówi Ashrafa. „Mój nauczyciel nauczył mnie jak prawidłowo myć ręce, więc teraz ja mogę uczyć innych jak to robić.”

Tymczasowe zamknięcie ośrodków edukacyjnych nie oznacza, że​ wstrzymany jest dostęp dzieci do edukacji. UNICEF pomaga nauczycielom, rodzicom i opiekunom prowadzić lekcje w domu, zapewnia wytyczne dotyczące nauczania, zeszyty i inne materiały edukacyjne.

Zwiększono ilość działań promujących zasady prawidłowej higieny, w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na COVID-19. Chociaż szybkie rozprzestrzenianie się choroby na całym świecie stwarza realne zagrożenie dla najbardziej narażonych grup, takich jak uchodźcy, wprowadzone środki zapobiegawcze i najlepsze praktyki podniosły ich świadomość na temat znaczenia mycia rąk.

Nazum przyznaje, że mycie rąk może być kluczowe w obronie przed chorobami, takimi jak COVID-19. Uważa również, że higiena jest bardzo ważną umiejętnością życiową, której należy się uczyć w taki sam sposób, jak tradycyjnych przedmiotów szkolnych, takich jak języki obce czy matematyka.

„Wiele dzieci nie wiedziało wcześniej jak prawidłowo dbać o higienę”, mówi. „Mieli bardzo ograniczony dostęp do edukacji w Mjanmie, a niektórzy z nich nie posiadali mydła w swoich szkołach ani domach”.

„Teraz regularnie myją ręce” – podkreśla Nazum, dodając, że ma to duży wpływ na ich ogólny stan zdrowia.

*W sierpniu 2017 r. w stanie Rakhine (Arakan) w Mjanmie (dawna Birma) doszło do przemocy, której celem była ludność Rohingja, w większości muzułmańska, bezpaństwowa mniejszość etniczna. Ponad pół miliona ludzi uciekło przez granicę do Koks Badźar w Bangladeszu. Historia uciekającej przed prześladowaniami, w zaawansowanej ciąży Hazery została opisana w czerwcu 2018 roku: https://www.unicef.pl/O-nas/Aktualnosci/Wiele-kilometrow-drogi-do-macierzynstwa-historia-Hazery-i-jej-coreczki-Kismat

Wpłacając, pomagasz dzieciom dotkniętym koronawirusem COVID-19
pomagam