Koronawirus (COVID-19)

Mieszkańcy największego miasta Nigerii uczą się, jak chronić się przed COVID-19

swiat
© UNICEF/Jide Ojo

UNICEF wspiera kampanie prowadzone przez edukatorów medycznych w stanie Lagos, zamieszkałym przez ponad 14 milionów ludzi. W związku z narastaniem obaw związanych z pandemią koronawirusa w Nigerii, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia stanu Lagos przybyli do Centralnego Meczetu w Odo-Eran, w Mushin. Ich cel: podkreślenie znaczenia dobrych praktyk higienicznych - w tym częstego mycia rąk mydłem i bieżącą wodą – w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.

© UNICEF/Jide Ojo

Temitope Akinterinwa chętnie uczy lokalną społeczność dobrych praktyk higienicznych, w miasteczku Mushin, w stanie Lagos.

Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Społeczności, Alfa Mustapha Nasirudeen, powiedział: „Po raz pierwszy nie mogliśmy uczestniczyć, jak co piątek, w modlitwie Jummat w meczecie, z obawy przed koronawirusem”.

„Ludzie są coraz bardziej świadomi, że ta choroba może dotknąć każdego z nas. Są chętni, aby uczyć się, jak się chronić”, dodała Temitope Akinterinwa.

Kampania rozpoczęła się od wyjaśnienia czym jest koronawirus, jakie są jego objawy, sposoby transmisji i metody zapobiegania. Zespół edukatorów przeprowadził symulację właściwego sposobu mycia rąk oraz tego, jak prawidłowo kichać lub kasłać w łokieć, szczególnie w miejscach publicznych. Dzieci w wieku szkolnym były podekscytowane i zainteresowane pokazem mycia rąk.

„Obaliliśmy również pogłoski i mity dotyczące koronawirusa, które niestety są obecnie szeroko udostępniane w mediach społecznościowych i za pośrednictwem wiadomości na WhatsApp w Nigerii”, powiedziała Temitope Akinterinwa.

Niektóre z rozpowszechnianych fałszywych informacji są takie, że wirus nie może przetrwać w Afryce z powodu upałów czy że przyjmowanie dużych dawek leków zawierających chlorochinę chroni przed wirusem. Wśród mitów jest też spożywanie dużych ilości imbiru i czosnku, które mają zapobiec zakażeniu.

„Zachęcamy rodziny do ufania informacjom pochodzącym wyłącznie z wiarygodnych źródeł, takich jak Ministerstwo Zdrowia, WHO czy UNICEF.”

UNICEF wspiera kampanie prowadzone przez edukatorów medycznych we wszystkich 376 oddziałach szpitalnych w całym stanie Lagos, który zamieszkuje ponad 14 milionów ludzi.

„Nauczę moich przyjaciół ośmiu kroków skutecznego mycia rąk mydłem i wodą, których nauczyłam się na dzisiejszym pokazie”, powiedziała podekscytowana Farida Abdulazeez, pokazując swoje czyste ręce.

© UNICEF/Jide Ojo

Temitope Akinterinwa demonstruje prawidłową technikę mycia rąk.

© UNICEF/Jide Ojo

Farida Abdulazeez, 9 lat, pokazuje umyte ręce.

© UNICEF/Jide Ojo

Członkowie społeczności Odo-Eran pokazują prawidłowy sposób kichania lub kasłania, zasłaniając usta łokciem.

Wpłacając, pomagasz dzieciom dotkniętym koronawirusem COVID-19
pomagam