Koronawirus (COVID-19)

W czasach epidemii i pandemii nadzieja wciąż żyje

zdrowie
© UNICEF/UNI291541/Libório

UNICEF zawsze wspiera dzieci, które cierpią z powodu chorób bądź są ofiarami kryzysów.   

Od ponad 70 lat UNICEF robi wszystko, aby poprawić jakość życia dzieci i ich rodzin. Realizacja tej misji możliwa jest dzięki wyjątkowym, poświęcającym się pracy ludziom - lekarzom, konsultantom, ekspertom, logistykom, specjalistom ds. komunikacji.

Walka z trwającą pandemią koronawirusa jest dobrym momentem, aby przyjrzeć się odpowiedziom UNICEF na największe w historii kryzysy zdrowotne i pozwala nam patrzeć z nadzieją w przyszłość.

Nadzieja wciąż żyje

© UNICEF/UN03784

Filipiny, 1952 r.
Pielęgniarka szczepi dzieci przeciwko gruźlicy. Jest to możliwe dzięki UNICEF, który z jednej strony dostarczył lekarstwa, a z drugiej przeszkolił pracowników medycznych do pracy.

Nadzieja wciąż żyje

© UNICEF/UNI41906

Indie, 1961 r.
Dziewczynka uważnie obserwuje pracownika medycznego, podającego jej szczepionkę przeciwko ospie prawdziwej.

Zapobieganie chorobom

Od początku istnienia, UNICEF jest liderem w walce z rozprzestrzenianiem się chorób, skutecznie chroniąc zdrowie dzieci.

Dzięki ścisłej współpracy z partnerami, w tym między innymi ze Światową Organizacją Zdrowia, byliśmy świadkami całkowitego zwalczenia ospy prawdziwej i jesteśmy blisko eliminacji zachorowań na polio. Od 1988 roku liczba dzieci dotkniętych polio zmalała o 99%. 

Wnioski wyciągnięte w przeszłości z monitorowania rozprzestrzeniania się chorób, spowodowanych kontaktem między ludźmi w społecznościach, dziś znajdują swoje zastosowanie w docieraniu do najbardziej potrzebujących dzieci i ich rodzin, nawet w najdalszych zakątkach świata.

Nadzieja wciąż żyje

© UNICEF/UNI40108/Isaac

Bangladesz, 1989 r.
Ambasador Dobrej Woli UNICEF – Audrey Hepburn podaje dziecku doustną szczepionkę przeciwko polio.

W latach 80. UNICEF został pionierem w zakresie ochrony życia dzieci. Przejście od leczenia problemów zdrowotnych do ich zapobiegania, przyczyniło się do zmniejszenia liczby zgonów dzieci, w niektórych krajach aż o blisko 80%. Dzięki światowej dystrybucji soli nawadniających przez UNICEF, udało się w latach 2000-2007, zmniejszyć o 60% śmiertelność z powodu chorób biegunkowych - głównego zabójcy małych dzieci.

Masowe kampanie szczepień odegrały ogromną rolę w ochronie dzieci przed chorobami, którym jesteśmy w stanie zapobiec. Tylko dzięki szczepieniom przeciwko odrze, na przestrzeni lat 2000-2015, udało się uratować ponad 20 milionów młodych osób. Przyczyniły się do tego nawiązane przez UNICEF liczne partnerstwa.

Wirus HIV i AIDS

W 1987 roku na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych poruszono po raz pierwszy w historii temat AIDS. Już wtedy UNICEF i WHO dostrzegały możliwą zależność pomiędzy chorobą, odpornością organizmu, a karmieniem piersią.

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem HIV, UNICEF zintensyfikował swoje prace, aby zrozumieć, jak można zapobiegać przenoszeniu choroby z matki na dziecko. Położono także nacisk na informowanie społeczeństwa, podnoszenie świadomości o AIDS oraz walkę ze stygmatyzacją i dyskryminacją osób zakażonych. Programy te realizowano w wielu regionach świata, w tym przede wszystkim w rejonie Afryki Subsaharyjskiej.

Nadzieja wciąż żyje

© UNICEF/UNI44463/Pirozzi

Demokratyczna Republika Konga, 2005 r.
Pielęgniarka pobiera krew od przyszłej mamy, aby poddać ją badaniu na obecność wirusa HIV. Program zapobiegania wertykalnej transmisji wirusa prowadzony jest w ośrodku wspieranym przez UNICEF.

Od 2010 roku udało się zapobiec 1.4 milionowi zakażeń wirusem HIV wśród dzieci. Zmniejszenie transmisji wirusa z matki na dziecko uznawane jest za ogromny sukces w historii zdrowia publicznego. UNICEF wspólnie z partnerami wyznaczył ambitny cel – całkowite zwalczenie AIDS do 2030 roku.

Nadzieja wciąż żyje

© UNICEF/UNI44079/DeCesare

Honduras, 2008 r.
Dzieci przytulają się do siebie w ośrodku wspieranym przez UNICEF. Stanowi on dom dla dzieci żyjących z HIV, które z powodu AIDS straciły swoich rodziców.

Świńska grypa

W 2009 roku pandemia świńskiej grypy rozprzestrzeniła się na świecie, dotykając zwłaszcza dzieci i osoby młode, nawet te pozostające w dobrym stanie zdrowia. UNICEF wdrożył w 90 krajach rozwiązania, aby przygotować się na ewentualny wybuch epidemii. Po wygaśnięciu pandemii, wszystkie środki pozostały na miejscu, na wypadek kolejnych epidemii w przyszłości.

Nadzieja wciąż żyje

© UNICEF/UNI2434/Noorani

Egipt, 2007 r.
Pracownik medyczny odbywający domowe wizyty, których celem jest informowanie rodzin, w jaki sposób mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa grypy.

Ebola

W niespełna 2,5 roku od wybuchu epidemii Eboli w 2014 roku w Zachodniej Afryce, odnotowano 28 616 przypadków zachorowań, w tym 11 310 zgonów z powodu wirusa. Podczas kryzysu, UNICEF dostarczał pomoc dzieciom bojkotowanym z powodu podejrzenia o zakażenie wirusem czy które straciły rodziców, opiekunom chorych, a także dzieciom, które nie mogły chodzić do szkoły.

Od 2018 roku, wraz z wybuchem drugiej, największej pod względem zachorowań epidemii Eboli, UNICEF we współpracy z partnerami realizuje programy przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa i ochrony najmłodszych przed zachorowaniem. Tylko w ciągu roku przeszkolono ponad 32 tys. nauczycieli, aby mogli przekazywać uczniom informacje na temat zapobiegania zakażeniu i wspólnie dbać o to, aby szkoły były bezpiecznym miejscem.

Nadzieja wciąż żyje

© UNICEF/UN0307794/Adriko

Uganda, 2019 r.
Pracownik medyczny mierzy temperaturę osobom przekraczającym granicę z Demokratyczną Republiką Konga.

Koronawirus (COVID-19)

Trwająca pandemia koronawirusa zmieniła życie rodzin na całym świecie. Spowolnienie gospodarcze, zamknięcie placówek edukacyjnych i restrykcje wywierają wpływ nie tylko na codzienność dzieci, ale także na ich przyszłość, narażając na ryzyko ich bezpieczeństwo i dobrobyt.

UNICEF wzywa do działań, bez których kryzys zdrowia publicznego, wynikający z pandemii koronawirusa, stanie się wkrótce kryzysem praw dziecka.

Nadzieja wciąż żyje

© UNICEF/UNI317957/Chol

Sudan Południowy, 2020 r.
2,5 tys. działaczy z lokalnych społeczności stworzyło, pod egidą UNICEF, sieć pracowników, którzy podnoszą świadomość obywateli na temat znaczenia higieny, szczepień, odżywiania, ochrony dzieci i edukacji.

Walka z koronawirusem to najpoważniejsza walka naszych czasów – razem, możemy ją wygrać.

Wpłacając, pomagasz dzieciom dotkniętym koronawirusem COVID-19
pomagam